Zasa len zavádzajú

Autor: Michal Sousedek | 25.10.2019 o 13:54 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  4503x

Všimli ste si tie "burcujúce" billboardy pozdĺž našich ciest? Bývalý poslanec v šedom prevedení, akoby sme mali za niekým smútiť.

Táto billboardová kampaň z dielne ĽSNS hlása, že Milan Mazurek bol vyhodený z parlamentu za vyslovenie názoru a burcuje Slovákov, "aby sme sa nedali umlčať".

Škoda len jedného podstatné faktu, že tento billboard zase raz klame, tak, ako to má táto strana vo zvyku.

Treba podotknúť, že bývalý poslanec Milan Mazurek nebol z parlamentu vyhodený.

Milan Mazurek bol súdom odsúdený na (jeho pomery a postavenie veľmi smiešny) peňažný trest za svoje vyjadrenia v istom lokálnom rádiu, kde sa, slušne povedané, nevhodným spôsobom vyjadril na adresu jednej z menšín. Na svoju obhajobu uvádzal, že vraj povedal len pravdu. (Ani len vyhovárať sa nedokázal ako jeho kolega z parlamentných lavíc, ktorý viac nevie používať PC)

Nebudem sa venovať tomuto jeho výroku. Lebo by sa dalo prstom ukazovať aj na "majoritné etnikum" spoločnosti, pretože všade sa nájdu takí, ktorí majú značný problém so spolunažívaním.

Každopádne súd (veľmi správne) rozhodol, že sa teraz už bývalý poslanec dopustil trestného činu hanobenia národa rasy a presvedčenia a uložil mu trest. (bol súdený za uvedený trestný čin v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu- pre upresnenie)

Keďže uvedený trestný čin je trestným činom úmyselným, Mazurek prišiel o svoj mandát v NR SR.

Avšak nie ako tvrdí ĽSNS na svojich billboardoch (že bol vyhodený), či svojej stránke (že mu mandát odobrali).

Mazurekovi mandát zanikol. Zanikol z moci zákona (v tomto prípade Ústavy SR) nie z vôle kohokoľvek v parlamente. Zákona (Ústavy SR), presnejšie znenia článku 81a, ktoré tu bolo už dávno predtým, než sa poslanec trestného činu dopustil.

Ústava SR v čl. 81a jasne hovorí, že:

Mandát poslanca zaniká

a) uplynutím volebného obdobia

b) vzdaním sa mandátu

c) stratou voliteľnosti

d) rozpustením Národnej rady Slovenskej republiky

e) vznikom nezlučiteľnosti podľa čl. 77 ods. 1

f) dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol poslanec odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody.

Preto akékoľvek tvrdenia ĽSNS o vyhodení či odobratí poslaneckého mandátu uvedeného poslanca sú len ďalším klamstvom a dezinformáciou z ich dielne. 

Nie poslanec Mazurek nebol z parlamentu vyhodený, jeho mandát zanikol. Pre menej chápavých (a voličov ĽSNS) nikto z NR SR sa o to nepričinil, môže si za to sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slosiarik z Focusu: Matovičovi pomohlo stíhanie Naďa

Kollár je akoby jazýčkom na váhach, vraví sociológ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Decembrový prieskum je skúpejší na dobré správy než v minulosti

Prognózovať iné ako pat je neprirodzené.


Už ste čítali?