Suverén

Autor: Michal Sousedek | 16.10.2019 o 15:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  413x

Alebo čo odhalila aktuálna kauza spoločnosti. Je otázne, či sa z nej poučíme alebo prehrmí tak ako mnoho káuz doteraz.

Tento týždeň je celý mediálny priestor na Slovensku okrem pravidelných "bulvárnych senzácií" zahltený nahrávkou medzi už bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Mariánom Kočnerom.

Nebudem sa vyjadrovať nejako bližšie k všetkým aspektom nahrávky, kto chce, si ju nájde dokonca aj v celom znení ako unikla, stačí použiť na vyhľadávanie správne frázy ako "Kočner", "Trnka" "celá nahrávka". Faktom je, že som celú nahrávku počúval takmer so zatajeným dychom. Bude na posúdení odborníkov, či je tá nahrávka pravá. Zatiaľ však vyzerá veľmi hodnoverne. Sám som presvedčený, že pravá je.

Neprekvapilo ma na nej správanie Kočnera, to ani zďaleka. Každý, kto trochu sledoval mediálne vystupovanie tejto osoby vie, ako sa dokáže správať.

Osobne ma však viac zarazili informácie, ktoré znejú z úst bývalého generálneho prokurátora. Podľa tejto nahrávky evidentne nielen pravdepodobne napomáhal ututlávať trestnú činnosť ale aj sám sa zrejme podieľal na trestnej činnosti (vydieranie Haščáka). I keď sa na nahrávke očividne vykrúca, z viacerých momentov je viac ako badať, že jeho legenda o udalosti, ktorú prezentuje pred Kočnerom vzniká priamo tam za pochodu a jej reálnosti má problém uveriť aj sám Kočner.

Naopak, prekvapil ma Kočner, ako správne, priam až ako skúsený vyšetrovateľ, kladie otázky Trnkovi (pomedzi to ako mu stíha vulgárne nadávať). Dáva kontrolné otázky, či overuje si sled a miesto udalostí, čím viackrát nachytá Trnku "na hruškách" a ten nedobrovoľne, na základe veľmi dobrej Kočnerovej dedukcie, musí poopraviť verziu, resp. priznať farbu.

Osobne som si na základe tejto nahrávky a Threemy, ktorá uniká na svetlo verejnosti v pravidelných intervaloch uvedomil, prečo sa Marián Kočner tak suverénne správa na všetkých súdnych pojednávaniach. Nejde len o to, že verí, že vďaka vlastnej šikovnosti a šikovnosti svojho dvorného právnika sa z toho nakoniec vyseká, resp. vyseká pre seba nízky priam až smiešny trest. Kočner vie, že čím viac sa budú snažiť potopiť jeho, tým viac potopí so sebou tých, čo predtým držali pri ňom, a teraz by si chceli nad ním umyť ruky ako Pilát na Ježišom. 

Kočner zrejme tušil, že môže nastať situácia, kedy ho hodia cez palubu. A preto si dlhodobo a systematicky tvoril toxickú nálož, ktorú v tom prípade odistí. Vedel, že keď príde k tomu, že skončí medzi obvinenými a prípad už neodstanú "tí správni", bude zle. Preto sa pripravil na odvetný úder. 

Kočner si Threemu nezálohoval len tak pre seba. Na to mal až veľmi dobrú pamäť, aby to potreboval. Jeho veľmi dobrej pamäti nasvedčuje systematika a komplikovanosť jeho podvodov. A verím tomu, že ani jeho mobil nemal Tóth náhodou. Verím, že to mal premyslené. Predpokladal veľmi podobný stav súčasnému a veril, že existuje možnosť, že sa z toho vyseká, lebo sa mu podarí spochybniť zákonnosť a pravosť dôkazov. A v prípade, že by to nevyšlo, mal plán B. Ten znel jednoducho, ak ja, tak aj vy. Vy všetci, čo ste ma nepodržali, keď som to potreboval. 

A osobne verím tomu, že to robil aj s cieľom, aby sa s odstupom času upokojená verejná mienka na neho pozerala štýlom: "Patril síce k nim, ale pomohol odhaliť celú sieť."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?